GARANCE DODÁNÍ DO VÁNOC PRO OBJEDNÁVKY DO 16.12. Využijte doručení přes Zásilkovnu pro nejrychlejší možné doručení

Jak se správně oholit

Perfektně upravené vousy jsou vizitkou každého muže. Samotné holení však může připravit i nemilá překvapení, jakými jsou například zarudlá pokožka, pořezání se nebo zarůstání vousů. Proto se vyplatí dobře se na holení připravit a dodržovat několik praktických zásad.

Správný čas holení

Ráno po probuzení bývá pokožka nejvíce náchylná k podráždění. Naopak v odpoledních a večerních hodinách toho snese daleko více. Večerní holení bývá často mnohem pohodlnější než při ranním spěchu a může se z něj stát i příjemný rituál.

Nezbytná příprava

Ať už zvolíte holení pomocí žiletky nebo elektrickým strojkem, vždy je důležité nejprve vousy důkladně omýt teplou vodou s trochou šamponu, který nevysušuje. Ten totiž způsobí, že vousy budou mnohem měkčí a půjdou lépe oholit. Po umytí tvář důkladně vysušte ručníkem.

Nejvhodnější pomocník

Elektrický strojek

Holení elektrickým strojkem je vítaným řešením zejména pro ty, kteří reagují při holení mokrou cestou zarudnutím a podrážděním pokožky. U strojku si předem nastavte délku střihu. Pokud si nejste jisti, jakou délku zvolit, raději začněte s delším nástavcem. Vždy pak můžete vousy ještě dodatečně zkrátit.

Nůžky

Pokud máte hodně dlouhý plnovous, nabízí se zkracování vousů pomocí nůžek. Ke stříhání ale používejte vždy jen speciální kadeřnické nůžky. Rozhodně zapomeňte na ty klasické nebo dokonce zahradnické, kterými byste se mohli zranit. Budete potřebovat opravdu ostré nůžky, pevnou ruku a dostatek trpělivosti.

Žiletka nebo břitva

V případě, že chcete mít dokonale hladkou tvář, nejlepší službu vám udělá praktický holicí strojek na žiletky nebo klasická břitva. Zvolit můžete umělohmotné čepelkové holítko, které dnes seženete v každé drogerii nebo starou dobrou břitvu. Ta je s oblibou používána pro svou preciznost. U břitvy však mnohem více hrozí pořezání, a proto buďte opatrní a při holení nikdy nespěchejte.

Samotné holení

Mokré holení

Omyjte si tvář teplou vodou a naneste holicí pěnu. Pokud máte čas, nechte pěnu působit alespoň 2 minuty. Vousy díky tomu změknou a budou se mnohem snadněji holit. Pokud vousy zůstanou tvrdé, riskujete nejen otupění žiletky, ale také zanícení pokožky.

První tah žiletkou veďte podél spodního okraje čelisti. Další tahy směřujte na tváře a poté na oblast pod nosem a bradu. Vousy holte vždy po směru růstu. Jedině tak totiž zabráníte jejich zarůstání.

Suché holení

Zapněte strojek a jemným, ale pevným tlakem oholte obě strany tváře pomocí dlouhých plynulých tahů. Nic ale nezkazíte ani jemnými krouživými pohyby. Poté oholte i bradu a knír. Začněte v oblasti pod nosem a směřujte přímo k ústům, odkud plynule můžete přejít až k bradě. V oblasti kolem nosu a úst postupujte velmi opatrně.

Pokud máte vousy opravdu dlouhé, může pro vás být jednodušší zkrátit knír nůžkami. Holení ukončete začištěním. Odstraňte ze strojku kryt a začistěte oblast krku.

Závěrečná péče

Ať už zvolíte holení mokrou nebo suchou cestou, vždy myslete na závěrečné ošetření pokožky. Tvář na závěr holení opláchněte studenou vodou. Ta vám pomůže stáhnout póry a zastaví i případné krvácení z malých ranek, které během holení vznikly. Poté ošetřete pokožku balzámem po holení nebo hydratačním krémem.

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.