GARANCE DODÁNÍ DO VÁNOC PRO OBJEDNÁVKY DO 16.12. Využijte doručení přes Zásilkovnu pro nejrychlejší možné doručení

Slovník pojmů o obuvi

Kůže

Mechanický obal živočichů obsahující chlupy.

Holina

Kůže (mechanický obal) zbavená chlupů, která je chemickými procesy připravena k dalšímu zpracování. 

Useň

Holina, která je již upravena na technicky použitelný produkt. Holina se na useň přemění působením vyčiňujících látek. Usně se dělají z teletiny, hověziny, koniny, jehnětiny, koziny, vepřovice, a dalších.

Rozdělení úsní

  • bez úpravy - přírodní zachovává si přirozenou lícovou kresbou
  • s broušeným lícem - jde o useň s jemně obroušeným lícem, který se dále upravuje krycími apreturami. Bývá buď opatřený dezénem, čemuž se říká tlačená useň, a nebo hladký
  • s vlasovou úpravou - useň broušená od rubu má delší a hrubší vlas (velur) nebo od líce má jemnější a kratší vlas (nubuk)
  • s lakovou úpravou - má krycí pigmentovou úpravu a pak je přestříknuta polyurethanovým lakem
  • s krycí pigmentovou úpravou - líc usně je upravený apreturou s vyšším obsahem krycího barviva, úprava úplně zakrývá líc usně

Semiš (semišová kůže)

Speciální úprava přírodní usně se sametovým povrchem. Useň je v tomto případě zbroušená nebo leštěná, výsledek je takový, že není hladký, ale zdrsněním jemně chlupatý. U semiše se zdrsňuje vnitřní strana kůže. Semiš je jemnější, více se hodí na výrobu jemných doplňků, jako jsou rukavice či bundy. Semiš je poměrně náchylný k znečištění. Jde o starší zpracování než nubuk (angl. nubuck). Název nejspíše vznikl z francouzského označení „gants de Suede“, tj. rukavice ze Švédska).

Nubuk

I nubuk je speciálně upravená přírodní useň, charakteristická sametovým povrchem. Stejně jako semiš se používá při výrobě bot, opasků. Vyrábí se vyčiněním usně, která je výrobě zbroušená nebo leštěná tak, že výsledný povrch není hladký, ale zdrsněním jemně chlupatý. Oproti semiši se zdrsňuje vnější strana kůže. Nubuk je mladší verzí, z ní také název New Buck (nový semiš). Na výrobu je složitější, ale odolnější a lépe udržovatelný. 

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.